Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie „Barwy mojej Ojczyzny”

19 października w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu już po raz ósmy rywalizowali uczestnicy Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki „Barwy mojej Ojczyzny”. Organizatorem konkursu było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” oraz Miejska Biblioteka Publiczna Samorządowego Centrum Kultury.
V LO reprezentowały uczennice klas pierwszych: Marlena Krężel z kl. I B (opiekun: pan Maciej Kosztyła) i Julia Cyran z kl. I C (opiekun: pani Jolanta Witek).
Uznanie jury zdobyła Marlena Krężel, która otrzymała wyróżnienie w kategorii poezji śpiewanej. Obydwie reprezentantki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: J .Witek; foto: T. Krężel, J. Witek

Nowe pomoce naukowe dla uczniów klas I-II

W ostatnim czasie do szkoły dla uczniów klas I – II zostały zakupione nowe pomoce dydaktyczne, które będą wykorzystywane do pracy z dziećmi metodą Marii Montessori. Pomoce te pomogą w zrozumieniu i przyswojeniu przez dzieci trudnych, bo abstrakcyjnych działań z matematyki i pozwolą na rozwijanie motoryki małej, dzięki której łatwiej nauczą się pisania liter i czytania.

Czytaj dalej

Mali Inżynierowie w tajemniczym panstwie Tangramii

W dniu 25 października 2018 roku Mali Inżynierowie z klas IV Szkoły Podstawowej nr 8 w Mielcu wybrali się w daleką podróż do tajemniczego państwa – Tangramii. Uczniowie poznali historię chińskiej ludowej łamigłówki – TANGRAMU, która liczy sobie 3 tysiące lat i została wynaleziona prawdopodobnie przez tybetańskich mnichów, a według legendy wymyślił ją uczony imieniem Tan. Każdy z uczniów po rozsypaniu „siedmiu sprytnych części” – „chi-chiao-tu” układał postacie, zwierzęta, ptaki oraz inne stworzenia żyjące i mieszkające w Tangramii. To na tych zajęciach, pod czujnym okiem opiekunek – Małgorzaty Herchel i Ewy Podgórskiej, Mali Inżynierowie rozwijali swoją wyobraźnię przestrzenną i zdolność kreatywnego myślenia. Uczyli się koncentracji i spostrzegawczości. Układanie tangramu ma sporo zalet – uczy logicznego myślenia, skłania do poszukiwania rozwiązań, a także wyzwala kreatywność.

Zajęcia otwarte dla Przedszkola Miejskiego nr 8 w Mielcu

Dzieci z przedszkola, grupa V( 5-6 latki) „Przyjaciele Przyrody” we wtorek 23 października brały udział w otwartych zajęciach edukacji wczesnoszkolnej w kl I d. Przedszkolaki nie tylko obserwowały zajęcia, ale także aktywnie w nich uczestniczyły.
Po zajęciach zwiedziły szkołę oraz miały spotkanie z dyrektorem szkoły Panem Jackiem Wiśniewskim, który był pod wielkim wrażeniem z wykonanych na zajęciach zadań.

Mali Inżynierowie w najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej.

W dniu 23 października 2018 uczniowie klas IV i V w ramach zajęć Małego Inżyniera uczestniczyli w wycieczce do najstarszej na świecie i nadal działającej kopalni ropy naftowej, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Mali Inżynierowie odbyli intrygującą lekcję muzealną: była to alternatywna forma zwiedzania, czyli „Spacer z Łukasiewiczem” ścieżkami muzeum. W czasie wędrówki uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy, a w otoczeniu przepięknego lasu Bobrzeckiego podziwiali XIX wieczne kopanki, w których można było zobaczyć naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami ukazywały się też unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. Natomiast we wnętrzach muzeum można było się przenieść w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, a to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.

Jak przechodzić przez ulicę, każdy uczeń wie…

„Jak przechodzić przez ulicę, każdy uczeń wie. Przecież to jest takie proste…”Jak mówią słowa piosenki- każde dziecko zna zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni.Uczniowie klasy I b poznali na zajęciach 5 zasad , które mogli utrwalić i wykorzystać w praktyce podczas wycieczki na skrzyżowanie. Tylko rozsądek jest gwarancją bezpiecznego zachowania się w ruchu ulicznym. „Bądź uważny, będziesz bezpieczny!”

Wycieczka krajoznawcza klas drugich

W dniu 28.09.

2018r. klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa T

uszyma. W większości lasy Nadleśnictwa to lasy ochronne i wodochronne, stanowiące ostoję dla zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. Dzieci zwiedziły szkółkę leśna, gdzie zapoznały się z różnymi gatunkami drzew oraz obserwowały pracę leśników. Oglądały też pomnik przyrody,zwiedzały leśniczówkę oraz hodowlę koników polskich. Na zakończenie wycieczki wszyscy uczcili Dzień Chłopaka przy grillu i zabawach integracyjnych na świeżym powietrzu.

Uroczystość Pasowania na uczniów klas pierwszych

W czwartkowe popołudnie 11 października 2018 roku o godz.17.00 w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klas pierwszych. Wydarzenie to zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia.
W niezwykle podniosłej atmosferze ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie zakończyło okres próby i przypieczętowało przynależność uczniów klas pierwszych do wspólnoty naszej szkoły. Następnie koleżanki i koledzy z klasy drugiej dodali im otuchy i życzyli sukcesów w nauce oraz zapewnili o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.
Na końcu pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje i drobne upominki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata szkolne.