Gratulacje!

W dniu 7.03.19 odbyły się przesłuchania rejonowe XXIX Podkarpackiego Przeglądu Piosenki ”Śpiewaj razem z nami”, w których brały udział trzy uczennice naszej szkoły: Emilia Król, Wiktoria Klamka i Wiktoria Smoleń. Wszystkie uczestniczki zaprezentowały się wspaniale. Z radością informujemy że Wiktoria Smoleń została nagrodzona, a tym samym zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego w Przemyślu. Opiekunem artystycznym jest Maciej Kosztyła. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki życząc dalszych sukcesów.

Uczniowie V LO z wizytą na Uniwersytecie Rzeszowskim

W poniedziałek, 11 marca, uczniowie klas II A i II C udali się w ramach cyklicznych wizyt na Uniwersytet Rzeszowski. Tym razem drugoklasiści mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów:  „Wielomedialność gier cyfrowych jako przejaw współczesnych tendencji kulturowych” dr. M. Żmudy oraz „Świat islamu – powstanie i rozwój” prof. dr. hab. M. Olbrychta.
Opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu sprawowali: p. A. Korycka – Lutak oraz p. P. Ćwięka.

Dzień kobiet w klasie 2a

Dzień Kobiet w Pizzerii Da Grasso

Uczniowie klasy 2a  Dzień Kobiet świętowali w pizzerii Da Grasso. Zapoznali się z pracą kucharza i wysłuchali ciekawej pogadanki na temat ,,Z czego i jak powstaje pizza.” Następnie samodzielnie wykonywali pizzę  wg własnego pomysłu a po upieczeniu degustowali ją. Za wykonanie takich pyszności każdy uczeń otrzymał na pamiątkę Dyplom Małego Kucharza oraz  balonik. Chłopcy przygotowali w tym dniu niespodzianki dla dziewczynek  i z okazji ich święta wręczyli im upominki. Było miło i wesoło.

23 lutego trójka naszych uczniów: Agnieszka Babula, Emilia Kołacz oraz Krystian Żak wzięła udział w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie. W zawodach na etapie okręgowym rywalizowały 22 osoby.
Gratulujemy naszym tegorocznym maturzystom znalezienia się w tym elitarnym gronie i z niecierpliwością czekamy na wyniki!

Zimowe Ptakoliczenie 2019

W dniu 25 stycznia 2019 r. uczniowie klas IVa i IVb uczestniczyli w piętnastej akcji OTOP – Zimowe Ptakoliczenie. Pod opieką pani dr Agaty Graniczki „mali inżynierowie” rozpoznawali różne gatunki ptaków żyjących w bezpośrednim otoczeniu człowieka oraz szacowali liczebność ich populacji.
W tym roku wycieczka ornitologiczna była wyjątkowo udana. Zaobserwowaliśmy gołębie, kosy, mazurki, sikorki bogatki i modraszki oraz kawki. Widzieliśmy też stado szczygłów liczące 15 osobników, które żerowało przy jednym z osiedlowych karmników. Było to niezwykłe znalezisko ponieważ szczygły zostały ogłoszone „ptakiem zimy” tego roku, i to właśnie tych barwnie upierzonych łuszczaków poszukiwali ornitolodzy z całej Polski.
Piękna zimowa aura rozścieliła na trawnikach grubą warstwę śniegu, dzięki czemu widać było tropy ptasich stóp. Zastanawialiśmy się jak wygląda ptasi dzień zimową porą. Nasze przemyślenia zostały przedstawione w żartobliwy sposób w formie gazetki zamieszczonej na korytarzu szkolnym.
Uzyskane dane na temat liczebności poszczególnych gatunków ptaków przekazaliśmy, jak co roku, do bazy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zgromadzone tu informacje posłużą ornitologom z całej Polski do analizy zjawisk zachodzących w świecie tych niezwykłych zwierząt.

szczygieł

Nowe pomoce dydaktyczne

W ostatnim czasie zakupiono nowe pomoce dydaktyczne do innowacyjnej metody Marii Montessori, która wprowadzana jest w naszej szkole.

1. Zestaw dwóch mat, dzięki którym dzieci dowiedzą się o układzie słonecznym jako części galaktyki. Układ Słoneczny z podziałem na planety i orbity.
  2. Mapa świata z podziałem na kontynenty i oceany. Dzieci poznają nazwy kontynentów i oceanów, ich kształty i rozmieszczenie na płaskiej mapie świata.
  3. Mapa kraju dziecka – to kompleksowy zestaw do przeprowadzania zajęć dotyczących Polski.
  4. Globus indukcyjny – to pomoc, dzięki której dzieci łatwiej zrozumieją pojęcia takie jak: południki, równoleżniki nie tylko w formie abstrakcji. W późniejszych klasach również łatwiej zrozumieją kąt nachylenia Ziemi oraz pojęcie dnia i nocy.