Wywiadówki dla rodziców

W dniu 15 listopada 2018r. (czwartek) o godzinie 17.00 odbędą się wywiadówki dla rodziców uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Gimnazjum Nr 3

Wywiadówki dla rodziców uczniów V Liceum Ogólnokształcącego odbędą się w piątek 16 listopada 2018 r. o godz. 17.00

Misyjne lekcje

Na lekcjach religii w miesiącu październiku w obchodzonym na świecie Tygodniu Misyjnym mieliśmy okazję poznać pracę misjonarzy duchownych i świeckich na misjach. Rekwizyty z odległych krajów przybliżyły nam kulturę ludzi tam żyjących ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci.

Czytaj dalej

W hołdzie Wielkiemu Polakowi – św. Janowi Pawłowi II

W październiku w naszej szkole odbyły się lekcje religii inspirowane postacią papieża Jana Pawła II. 40-lecie pontyfikatu papieża skłoniło do przypomnienia uczniom życia i działalności tego niezwykłego Człowieka. Uczniowie przypomnieli postać Karola Wojtyły, recytując i śpiewając utwory napisane przez papieża lub Jemu dedykowane.

Czytaj dalej

Spacer po mieleckiej nekropolii

W dniu 29 października klasa IIIc gimnazjum pod opieką wychowawczyni pani Agaty Graniczki uczestniczyła w zajęciach terenowych zorganizowanych przy współpracy z Muzeum Dworku Oborskich w Mielcu.

Pracownik Muzeum pan Krzysztof Haptaś oprowadzał nas po ciekawych zakątkach cmentarza komunalnego. Zwrócił szczególną uwagę na groby mielczan, którzy aktywnie uczestniczyli w walce Polaków o niepodległość. Poznaliśmy niezwykłe losy mieleckich legionistów oraz powstańców styczniowych. Wspominaliśmy nazwiska sławnych Polaków wywodzących się z naszego regionu, którzy nie tylko walką ale też umysłem przyczynili się do rozwoju kultury, nauki i przemysłu naszego kraju. Pod koniec spotkania zapaliliśmy znicze na zbiorowych mogiłach żołnierzy polskich biorących udział w I i II wojnie światowej, aby wyrazić szacunek i wdzięczność za poświęcone życie.

Wizyta na mieleckim cmentarzu uświadomiła nam, że jesteśmy potomkami gotowej do poświęceń społeczności, która w sprawach wagi państwowej odważnie wypowiadała swoje zdanie. Nasi przodkowie potrafili docenić prawdziwe męstwo a największą wartością dla nich był fakt, że byli Polakami. Świadczy o tym tablica zamieszczona na jednym z grobowców: „Jakimkolwiek chodził los mego życia szlakiem zawsze byłem dumny, że jestem Polakiem”… my także poczuliśmy dumę, że w naszych żyłach płynie polska krew.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z dokonaniami uczniów z klas pierwszych i drugich SP8!

Zajęcia z zastosowaniem metody Montessori można obejrzeć tutaj

Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie „Barwy mojej Ojczyzny”

19 października w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu już po raz ósmy rywalizowali uczestnicy Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki „Barwy mojej Ojczyzny”. Organizatorem konkursu było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” oraz Miejska Biblioteka Publiczna Samorządowego Centrum Kultury.
V LO reprezentowały uczennice klas pierwszych: Marlena Krężel z kl. I B (opiekun: pan Maciej Kosztyła) i Julia Cyran z kl. I C (opiekun: pani Jolanta Witek).
Uznanie jury zdobyła Marlena Krężel, która otrzymała wyróżnienie w kategorii poezji śpiewanej. Obydwie reprezentantki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: J .Witek; foto: T. Krężel, J. Witek

Nowe pomoce naukowe dla uczniów klas I-II

W ostatnim czasie do szkoły dla uczniów klas I – II zostały zakupione nowe pomoce dydaktyczne, które będą wykorzystywane do pracy z dziećmi metodą Marii Montessori. Pomoce te pomogą w zrozumieniu i przyswojeniu przez dzieci trudnych, bo abstrakcyjnych działań z matematyki i pozwolą na rozwijanie motoryki małej, dzięki której łatwiej nauczą się pisania liter i czytania.

Czytaj dalej

Mali Inżynierowie w tajemniczym panstwie Tangramii

W dniu 25 października 2018 roku Mali Inżynierowie z klas IV Szkoły Podstawowej nr 8 w Mielcu wybrali się w daleką podróż do tajemniczego państwa – Tangramii. Uczniowie poznali historię chińskiej ludowej łamigłówki – TANGRAMU, która liczy sobie 3 tysiące lat i została wynaleziona prawdopodobnie przez tybetańskich mnichów, a według legendy wymyślił ją uczony imieniem Tan. Każdy z uczniów po rozsypaniu „siedmiu sprytnych części” – „chi-chiao-tu” układał postacie, zwierzęta, ptaki oraz inne stworzenia żyjące i mieszkające w Tangramii. To na tych zajęciach, pod czujnym okiem opiekunek – Małgorzaty Herchel i Ewy Podgórskiej, Mali Inżynierowie rozwijali swoją wyobraźnię przestrzenną i zdolność kreatywnego myślenia. Uczyli się koncentracji i spostrzegawczości. Układanie tangramu ma sporo zalet – uczy logicznego myślenia, skłania do poszukiwania rozwiązań, a także wyzwala kreatywność.

Zajęcia otwarte dla Przedszkola Miejskiego nr 8 w Mielcu

Dzieci z przedszkola, grupa V( 5-6 latki) „Przyjaciele Przyrody” we wtorek 23 października brały udział w otwartych zajęciach edukacji wczesnoszkolnej w kl I d. Przedszkolaki nie tylko obserwowały zajęcia, ale także aktywnie w nich uczestniczyły.
Po zajęciach zwiedziły szkołę oraz miały spotkanie z dyrektorem szkoły Panem Jackiem Wiśniewskim, który był pod wielkim wrażeniem z wykonanych na zajęciach zadań.

Mali Inżynierowie w najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej.

W dniu 23 października 2018 uczniowie klas IV i V w ramach zajęć Małego Inżyniera uczestniczyli w wycieczce do najstarszej na świecie i nadal działającej kopalni ropy naftowej, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Mali Inżynierowie odbyli intrygującą lekcję muzealną: była to alternatywna forma zwiedzania, czyli „Spacer z Łukasiewiczem” ścieżkami muzeum. W czasie wędrówki uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy, a w otoczeniu przepięknego lasu Bobrzeckiego podziwiali XIX wieczne kopanki, w których można było zobaczyć naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami ukazywały się też unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. Natomiast we wnętrzach muzeum można było się przenieść w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, a to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.