Warsztaty pszczelarskie klasy IIIa i IIIb

8 października 2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pszczelarskie, w których uczestniczyli uczniowie klasy IIIa i IIIb. Za pomocą podstawowych narzędzi pszczelarz przybliżył dzieciom świat tych owadów. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak wybiera się miód z ula. Gwoździem zajęć  był szklany ul, w którym dzieci zobaczyły żywe owady przy pracy. Dowiedziały się jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Obejrzały również strój pszczelarza i poznały zasady bezpiecznego kontaktu z owadami. Na koniec wszyscy degustowali miód i pyłek kwiatowy. Zajęcia były bardzo ciekawe. Nie tylko przybliżyły najmłodszym świat pszczół i pokazały, jak ogromną rolę pełnią w środowisku naturalnym, ale uczyły wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów.

Czytaj dalej

Wycieczka edukacyjno – integracyjna klasy IId

Uczniowie klasy IId 26 września spędzili cudowny dzień na Ranczo Alpaka w Woli Baranowskiej. Najbardziej ekscytującym doznaniem był bezpośredni kontakt ze zwierzętami zamieszkującymi ranczo. Dzieci miały także okazję uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych oraz w  zabawach z animatorem i na dmuchanym placu zabaw. Dzień ten na długo zapadnie w pamięci uczniów.

Czytaj dalej

Dnia 13 września klasę Ia (SP8) odwiedził niezwykły gość: pan leśniczy z Nadleśnictwa Mielec. Pan Dariusz opowiedział o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać rośliny i grzyby jadalne oraz trujące. Pan leśniczy zadawał pierwszoklasistom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci naszych najmłodszych uczniów. Dziękujemy serdecznie panu leśniczemu za tak pouczające i ciekawe spotkanie.

Marshmallow Challenge w ramach projektu „Mały inżynier”

Słyszeliście kiedyś o Marshmallow Challenge – czyli piankowym wyzwaniu?
To zabawa wymagająca myślenia i eksperymentowania, a przy tym dająca mnóstwo frajdy! To właśnie uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej nr 8 w ramach Projektu „Mały inżynier” 10 stycznia 2019 roku wzięli udział w takim wyzwaniu!

Mogło być słodko… Gdyby nie to, że na trzy osoby przypadała tylko jedna pianka Marshmallow. Do tego 20 nitek makaronu spaghetti, po metrze nitki i taśmy klejącej. Polecenie zawierało się w prostym zdaniu: „Wykorzystując dostępne materiały zbudujcie w przeciągu 18 minut wieżę ze spaghetti i umieśćcie na jej szczycie piankę Marshmallow”.

Zadanie z pozoru mieli banalnie proste – w osiemnaście minut ułożyć jak najwyższą wieżę z makaronu. A na jej czubku umieścić piankę. Ta nie miała prawa spaść. Uczniowie robili swoje, konstruowali rachityczne wieże, próbowali, która będzie stabilniejsza – ta o trzech, czterech czy może pięciu ramionach podstawy, ta przyklejona taśmą do podłoża, czy budowana nisko nitkami spaghetti – a pianki na koniec i tak robiły, co chciały.

Tak Mali Inżynierowie pod opieką nauczycielek: Ewy Podgórskiej i Małgorzaty Herchel uczyli się pracy w grupie. Efekty wspólnej pracy dały dużo frajdy w trakcie i na zakończenie, choćby w przypadku wieży z pianką na szczycie.

Wielki finał szkolnego konkursu plastycznego pt. „Święci nas zachwycają”

22 listopada w świetlicy odbyło się uroczyste podsumowanie Szkolnego konkursu plastycznego pt. „Święci nas zachwycają,” zorganizowanego przez nauczycielki religii: siostrę Barbarę Pach i panią Jolantę Witek. W konkursie, którego celem było zdobywanie i pogłębianie wiedzy o świętych patronach wzięło udział ponad stu uczniów ze Szk. Podst. nr 8 i Gimnazjum nr 3. Najliczniejszą grupę stanowili najmłodsi, czyli uczniowie z klas pierwszych i drugich a także z klasy IV b i V b.

Czytaj dalej

Spacer po mieleckiej nekropolii

W dniu 29 października klasa IIIc gimnazjum pod opieką wychowawczyni pani Agaty Graniczki uczestniczyła w zajęciach terenowych zorganizowanych przy współpracy z Muzeum Dworku Oborskich w Mielcu.

Pracownik Muzeum pan Krzysztof Haptaś oprowadzał nas po ciekawych zakątkach cmentarza komunalnego. Zwrócił szczególną uwagę na groby mielczan, którzy aktywnie uczestniczyli w walce Polaków o niepodległość. Poznaliśmy niezwykłe losy mieleckich legionistów oraz powstańców styczniowych. Wspominaliśmy nazwiska sławnych Polaków wywodzących się z naszego regionu, którzy nie tylko walką ale też umysłem przyczynili się do rozwoju kultury, nauki i przemysłu naszego kraju. Pod koniec spotkania zapaliliśmy znicze na zbiorowych mogiłach żołnierzy polskich biorących udział w I i II wojnie światowej, aby wyrazić szacunek i wdzięczność za poświęcone życie.

Wizyta na mieleckim cmentarzu uświadomiła nam, że jesteśmy potomkami gotowej do poświęceń społeczności, która w sprawach wagi państwowej odważnie wypowiadała swoje zdanie. Nasi przodkowie potrafili docenić prawdziwe męstwo a największą wartością dla nich był fakt, że byli Polakami. Świadczy o tym tablica zamieszczona na jednym z grobowców: „Jakimkolwiek chodził los mego życia szlakiem zawsze byłem dumny, że jestem Polakiem”… my także poczuliśmy dumę, że w naszych żyłach płynie polska krew.

Mali Inżynierowie w tajemniczym panstwie Tangramii

W dniu 25 października 2018 roku Mali Inżynierowie z klas IV Szkoły Podstawowej nr 8 w Mielcu wybrali się w daleką podróż do tajemniczego państwa – Tangramii. Uczniowie poznali historię chińskiej ludowej łamigłówki – TANGRAMU, która liczy sobie 3 tysiące lat i została wynaleziona prawdopodobnie przez tybetańskich mnichów, a według legendy wymyślił ją uczony imieniem Tan. Każdy z uczniów po rozsypaniu „siedmiu sprytnych części” – „chi-chiao-tu” układał postacie, zwierzęta, ptaki oraz inne stworzenia żyjące i mieszkające w Tangramii. To na tych zajęciach, pod czujnym okiem opiekunek – Małgorzaty Herchel i Ewy Podgórskiej, Mali Inżynierowie rozwijali swoją wyobraźnię przestrzenną i zdolność kreatywnego myślenia. Uczyli się koncentracji i spostrzegawczości. Układanie tangramu ma sporo zalet – uczy logicznego myślenia, skłania do poszukiwania rozwiązań, a także wyzwala kreatywność.

Jak przechodzić przez ulicę, każdy uczeń wie…

„Jak przechodzić przez ulicę, każdy uczeń wie. Przecież to jest takie proste…”Jak mówią słowa piosenki- każde dziecko zna zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni.Uczniowie klasy I b poznali na zajęciach 5 zasad , które mogli utrwalić i wykorzystać w praktyce podczas wycieczki na skrzyżowanie. Tylko rozsądek jest gwarancją bezpiecznego zachowania się w ruchu ulicznym. „Bądź uważny, będziesz bezpieczny!”