Lekcja historii

Wiwat Maj , Trzeci Maj !
W tym roku mija 226 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W naszej szkole uroczystym apelem uczciliśmy to ważne wydarzenie..
Konstytucja 3-majowa była pierwszą w Europie i drugą na świecie przyjętą, spisaną ustawą zasadniczą, przygotowaną i wprowadzoną przez Polaków – patriotów- mimo sprzeciwu wielu , w kraju i za granicą. Konstytucja dawała Polsce szansę na ocalenie :
„…dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy…”

Okres wolności i nadziei trwał krótko, Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, ale dzieło Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby, mądrości Polaków. To po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać:

„ I pomnij, jakimkolwiek chodzi
Los Twego życia szlakiem ,
Że każdy w raz tu się rodzi
Człowiekiem i Polakiem”

Na koniec apelu Dyrekcja wręczyła pamiątkowe dyplomy uczniom, którzy odnieśli szczególne sukcesy w nauce w bieżącym roku szkolnym:
1. Julii Kużdżał za wygranie konkursu „ Know America”
2. Natalii Burdzy finalistce konkursu „Wędrówki po Chinach”
3. Lea Leydet finalistce konkursu kuratoryjnego z j. francuskiego
4. Kamilowi Duszkiewiczowi finaliście konkursu z j. niemieckiego
5. Mikołajowi Miłosiowi laureatowi konkursu z informatyki
6. Erykowi Stawarzowi laureatowi konkursu z j. hiszpańskiego

Goście , uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wzbogacili naszą uroczystość wspaniale prezentując pięknego poloneza. Serdecznie dziękujemy opiekunce przeuroczych małych artystów, pani Jolancie Dudzik.
W przygotowanie apelu zaangażowali się zarówno gimnazjaliści jak i licealiści naszej szkoły, pracując pod kierunkiem p. Joanny Morytko, p.Małgorzaty Herchel, p. Macieja Kosztyły.

« 1 z 2 »