Światowy Dzień Poezji

Środa upłynęła w naszej szkole pod znakiem liryki (aż wstyd pisać o nim prozą!). Uczniowie w ramach lekcji języka polskiego, celebrując Światowy Dzień Poezji, uczestniczyli w specjalnie przygotowanych spotkaniach o charakterze poetyckim.

Najstarsi, czyli licealiści poddawali się lirycznym wzruszeniom przy poezji śpiewanej, ulegając niedoścignionemu czarowi piosenek Marka Grechuty oraz czytając i interpretując swoje ulubione wiersze. Młodsi, czyli gimnazjaliści pracowali w tym czasie twórczo. Rozwiązywali poetyckie kalambury, „łamali” języki, układali liryczne rozsypanki, wreszcie mieli okazję napisać interpretację stworzonego pod wpływem natchnienia własnego tekstu poetyckiego. Strawę dla ducha, czyli liryczne uniesienia, uzupełniło coś „dla ciała”, czyli poetycki bigos.

Zabawa pisanym słowem polegająca na tworzeniu własnych liryków z fragmentów innych wierszy dostarczyła jej uczestnikom wielu wrażeń.

Podjęte działania okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ pomogły uczniom popuścić wodze wyobraźni oraz zaprezentować drzemiące w nich talenty.
Poza tym od środy jesteśmy pewni jednego: Nagroda Nobla w dziedzinie literatury jest nasza. Mamy nawet kilka pewniaków. 😉

Tekst: M. Herchel