Matematyka w kostce Rubika

Z okazji Światowego Dnia Kostki Rubika, który przypada w dniu 17 kwietnia,  w Szkole Podstawowej nr 8 w Mielcu w dniu 28 kwietnia 2022 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu „Matematyka w kostce Rubika”.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów,  rozwijanie logicznego myślenia, zdolności zapamiętywania oraz poznawania algorytmów. Podczas konkursu uczniowie kształcili  umiejętności łączenia „przyjemnego z pożytecznym”, włączali  do nauki zasady  zdrowej rywalizacji oraz  zasadę  „fair play”.

          W konkursie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej klas I – IV. Do zaciętej rywalizacji stanęli młodzi pasjonaci kostki Rubika. Do konkursu zgłosiło się 16 uczniów. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie szkoły podstawowej klas I – III  oraz uczniowie klas IV.

      Zawody zostały przeprowadzone w profesjonalny sposób. Niezbędny sprzęt w postaci mat i stoperów po raz kolejny udostępniła nam firma SpeedCube.

Wielkie emocje i ogromna rywalizacja towarzyszyła zawodnikom w czasie trwania całego konkursu. Tempo w rywalizacji było tak duże, że kostki spadały ze stołów.

Tegorocznymi mistrzami w speedcubingu zostali:

  • w kategorii klas I – III:

I miejsce – Karol Zawiślak z klasy III c – czas 49,00 s

II miejsce – Tomasz Rusin z klasy III b – czas 50,54 s

III miejsce – Mateusz Gadziała z klasy III b – czas 56,50 s

  • w kategorii klas IV:

I miejsce – Oskar Winiarz z klasy IV b – czas 36,50 s

II miejsce – Daria Żurawska z klasy IV b – czas 40,00 s

III miejsce – Jakub Tomasik z klasy IV b – czas 53,00 s

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: w-ce dyrektor Małgorzata Elżbieta Herchel, organizatorki (nauczycielki matematyki) – Małgorzata Maria Herchel i Ewa Podgórska oraz uczniowie – z klasy VII a: Piotr Pszeniczny i Damian Guzior oraz z klasy VII b: Kinga Czajkowska i Jonasz Stachula. Sprawną obsługę konkursu zapewnili uczniowie z klasy VII b.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów konkursu, firmy: SpeedCube i ELDRUT. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki.

Ta edycja konkursu potwierdziła duże zainteresowanie speedcubingiem wśród uczniów. Uczestnicy konkursu już zapowiedzieli start w zawodach w następnym roku.

Zwycięzcom nagrody wręczyła w-ce  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Mielcu Małgorzata Elżbieta Herchel.