XXX edycja Międzynarodowego Konkursu “Kangur Matematyczny”

W dniu 22 kwietnia 2021 roku w Naszej szkole odbyła się XXX edycja Międzynarodowego Konkursu “Kangur Matematyczny”. Konkurs odbył się w formie zdalnej oraz w formie stacjonarnej z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego. W konkursie wzięło udział 37 uczniów szkoły podstawowej: 29 uczniów rozwiązywało zadania w szkole, a 8 uczniów zdalnie.

Międzynarodowy Konkurs “Kangur Matematyczny” wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. Dzięki inicjatywie matematyków francuskich J. P. Boudine’a i A. Deledicqa, którzy nadali nazwę Konkursowi, dotarł on do Francji i stopniowo ogarniał kolejne kraje europejskie i spoza Europy. W ostatnich latach w Konkursie brało udział prawie 6 milionów uczestników z blisko 50 krajów świata. „Kangur Matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.

Polska jest jednym z pierwszych krajów, któremu matematycy francuscy zaproponowali współorganizowanie Konkursu. Już w roku 1992 odbyła się pierwsza polska edycja Konkursu. Od 2002 roku do chwili obecnej organizatorem Konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych.

Zadania konkursowe są owocem współpracy zespołów matematyków ze wszystkich krajów biorących udział w Konkursie.

Rozwiązywanie testów konkursowych rozwija spostrzegawczość, wyobraźnię geometryczną, sprawność rachunkową oraz logiczne myślenie. Często ważną rolę pełni analiza proponowanych odpowiedzi, o których wiadomo, że tylko jedna z nich jest poprawna.

Nad prawidłowym przebiegiem Konkursu czuwały nauczycielki: mgr Małgorzata Maria Herchel, mgr Bożena Harchut, mgr Joanna Leśniowska oraz mgr Ewa Podgórska.