X Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek czyli „Cała szkoła śpiewa kolędy”

31stycznia 2020 r. w piątek przez cztery godziny lekcyjne sala gimnastyczna w naszej szkole rozbrzmiewała radosnym kolędowaniem.

W Przeglądzie uczestniczyły 22 zespoły klasowe: trzynaście klas  ze Szk. Podst.  nr 8 (kl. I a, I b, I c, II a i II b, III a, III b, III c, V a, V b, VI a, VI b, VII a) i dziewięć klas z V LO (kl. I A, I B, I C, I An, I Bn, II A, II B, II C, III A) Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie ze Szk. Podst. nr 8, szczególnie najmłodsi z klas I- III, którzy wstąpili w przepięknych strojach kolędniczych, o które zadbali rodzice. Wykonanie tradycyjnych kolęd: Dzisiaj w Betlejem, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Przybieżeli do Betlejem pasterze, Bóg się rodzi oraz pastorałki: Bosy pastuszek, Gore gwiazda, Skrzypi wóz, Mała pastorałka  połączyli z krótkimi inscenizacjami, z zaangażowaniem prezentując pokłon pasterzy, orszak Trzech Mędrów i chóry anielskie. W wykonaniu starszych uczniów usłyszeliśmy między innymi utwory: Dzisiaj w Betlejem, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Przybieżeli do Betlejem pasterze, Wśród nocnej ciszy oraz pastorałki: Gore gwiazda Jezusowi, Pastorałka od serca do ucha, Świeć gwiazdeczko mała, świeć; Tylko jedna jest taka noc, Pastuszkowie, bracia mili. Ich występy oceniało życzliwe jury w składzie: pani Renata Kmiecik, pani Alicja Piechota (dla kl. I – III ze Szk. Podst. nr 8) oraz dla klas V-VII i LO  pani Agnieszka Straż i ks. Krzysztof Olszak, zaś w imieniu organizatorów: pani Jolanta Witek i przedstawiciele Wolontariatu szkolnego: Julita Gruszka i Patryk Ryba z V LO. Gościem  honorowym była dyrektor ZSO nr 1  pani Joanna Gładyszewska. Na Przeglądzie były obecne: wicedyrektor do spraw dydaktycznych V LO pani Aurelia Skarbek – Kokoszka i wicedyrektor Szk. Podst. nr 8 pani Małgorzata Herchel. Jury, podkreślając wielkie zaangażowanie wykonawców, nagrodziło klasy pierwsze, drugie i trzecie ze Szk. Podst. nr 8 dyplomami i słodyczami, równocześnie dziękując uczestnikom, rodzicom, wychowawcom i katechetom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do kolędowania. W kategorii klas młodszych tytuł laureata otrzymała klasa III a zaś równorzędne wyróżnienia przyznane zostały   klasom: II a i II b.

W kategorii klas starszych tytuł laureata otrzymała klasa V a za kolędę „Lulajże Jezuniu”, zaprezentowaną także  w języku migowym. Wyróżnienie otrzymała klasa VIa.
W kategorii szkół średnich tytuł laureata wyśpiewała klasa II C. Wyróżnienia otrzymały klasy:  III A i I A.  Nagrodę publiczności zdobyła klasa II B z V LO. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali za udział pamiątkowe dyplomy. Laureaci i wyróżnieni z LO zostali ponadto  obdarowani  nagrodą specjalną w postaci zwolnienia z pytania w jednym, wybranym
dniu. W imieniu organizatorów czyli szkolnego Wolontariatu Przegląd poprowadziła pani Jolanta Witek oraz wolontariusze: Julita Gruszka i Patryk Ryba z V LO. Nad nagłośnieniem i stroną techniczną czuwali licealiści: Filip Draguła, Mateusz Czaja, Kacper Kozik, Francesco Trzpis, Seweryn Walas pod kierunkiem pana Zygmynta Sumca, który utrwalił  przebieg kolędowania na pamiątkowych fotografiach. Okolicznościowe dekoracje i wystrój sali przygotowali wolontariusze pod opieką pani Jolanty Witek.  Dziękujemy dyrekcji, wychowawcom, katechetom, rodzicom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w X jubileuszowy Przegląd kolęd i pastorałek. Laureatom, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych Przeglądach, które wpisują się w piękną tradycję kolędowania w języku ojczystym w naszej szkole.

Tekst: Jolanta Witek; zdjęcia: Zygmunt Sumiec