Uczniowie klas trzecich w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

W styczniu uczniowie klas 3a, 3b i 3c wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Celem wycieczki było zwiedzenie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych Podczas trwania wycieczki dzieci miały okazję przyjrzeć się długim, szklanym rurkom, z których wydmuchują się kule różnej wielkości.

W muzeum  oglądały setki niepowtarzalnych ozdób choinkowych z całego świata w stylu amerykańskim, ale także wiktoriańskim, francuskim, norweskim. Był  też tajemniczy halloweenowy zakątek. Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je we wrzącej wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W dalszym etapie bombki dostają się do pomieszczenia, w którym panie zajmują się zdobieniem kul gdzie powstają prawdziwe arcydzieła. Dzieci przyglądały się pracy pań i były pod dużym wrażeniem. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu i zabierały je potem ze sobą do domu. Po zwiedzeniu muzeum, które jest jednocześnie fabryką, każde z dzieci otrzymało pamiątkową bombkę choinkową z własnym imieniem. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń które na długo pozostaną w ich pamięci.