Licealiści na prelekcji o bł. ks. R. Sitko- zasłużonym dla Ziemi Mieleckiej

Uczniowie z kl. IC V LO pod opieką pani Jolanty Witek odpowiadając na zaproszenie Stowarzyszenia Ekonomik Mielec wybrali się do Bursy św. Stanisława Kostki przy ul. Warszawskiej, gdzie wysłuchali prelekcji  o bł. Ks. Romanie Sitko (1880-1942) – niezwykłym kapłanie, wychowawcy młodzieży, męczenniku, budowniczym Bursy, zasłużonym dla Ziemi Mieleckiej.

W Mielcu przebywał w latach: 1907-1921. Przykład tego niezwykłego kapłana, który zginął męczeńską śmiercią w Oświęcimiu inspiruje do godnego, pięknego życia, rozwoju talentów, pracy nad charakterem, szukania tego, co dobre i szlachetne. Bł.  ks. R. Sitko w 2017 r. został odznaczony pośmiertnie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej Pieczęcią Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis „Zasłużony dla Ziemi Mieleckiej.” Prelekcję do uczniów wygłosił  pan mgr Krzysztof Haptaś z  Muzeum Regionalnego w Mielcu, kierownik działów: archeologii, etnografii, historii i sztuki. Wykład wzbogaciły interesujące prezentacje. Ta niecodzienna lekcja przybliżyła uczniom sylwetkę niezwykłego człowieka i zainspirowała do udziału w międzyszkolnym  konkursie  o wielkim Polaku.

Oprac. Jolanta Witek