Jasełka Literackie

22 grudnia 2016 r. wolontariusze i uczniowie ZSO nr 1 oraz NGMS i NLMS zaprezentowali w szkole JASEŁKA LITERACKIE. W latach poprzednich wystawiano Jasełka Rodzinne, Misyjne, Narodowe, Tradycyjne, Współczesne, z Małym Księciem. W tym roku młodzi artyści prezentując sceny z życia Świętej Rodziny przypomnieli piękne teksty polskich twórców: C.K. Norwida, J. Słowackiego, ks. J. Twardowskiego, J. Kasprowicza, K. Makuszyńskiego, Cz. Miłosza, R. Brandstaettera. Na początku prowadzący: Maciej Szypuła i Milena Ćwiok (V LO) przypomnieli głębię Świąt Bożego Narodzenia. Arek Sasor (V LO) odczytał z Pisma Świętego fragment o Bożym Narodzeniu (Łk 2, 1-7). Recytatorzy z Gim. nr 3: Patryk Ryba, Julita Gruszka, Dagmara Piechocka, Ola Róg, Gabriela Nowak wprowadzili wszystkich w świąteczny klimat. Pasterze (Bartek Kula, Eryk Bogdan, Kuba Bieniek, Mateusz Wielgosz z Gim. nr 3) pierwsi usłyszeli dobrą nowinę o Zbawicielu i udali się do Świętej Rodziny, aby złożyć dary i oddać hołd Maleńkiemu Królowi. W orszaku do Nowonarodzonego Dzieciątka przyszli także Trzej Królowie (gimnazjaliści z kl. III c: Jakub Makuch, Jakub Rucki, Kamil Leśniak) oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej: z Gim. nr 3: Rafał Padykuła, Julita Gruszka, Patryk Ryba, Gabriela Nowak. Rolę Maryi odegrała Justyna Czekaj (V LO), zaś Józefa – Bartosz Sobczyk (NLMS). W roli aniołów wystąpiły wolontariuszki: Anna Loc, Wiktoria Zielińska, Paula Kilian, Klaudia Radłowska(V LO), Faustyna Kozak, Magda Czapka, Marta Nowińska, Nicola Kiełb, Nicola Sokół, Ola Rokitowska (Gim. nr 3), Kamila Binek, Zuzanna Barbara (NGMS). Z entuzjastycznym przyjęciem spotkał się występ zespołu tanecznego uczennic z kl. II B i C z V LO, które zatańczyły Krakowiaka. Kolędy wykonał Szkolny zespół wokalno – instrumentalny (ZSO nr1 i NGMS) pod kierunkiem nauczyciela muzyki – pana Macieja Kosztyły. Grupę taneczną z V LO przygotował pan Kacper Jurek. Jasełka Literackie, okolicznościowe dekoracje, stroje, grę aktorską przygotowali wolontariusze według scenariusza i pod kierunkiem pani Jolanty Witek. Dekoracje wykonały wolontariuszki z ZSO nr 1: Dagmara Piechocka, Martyna Karkosza, Kinga Mycek, Wiktoria Kuczyńska, Ola Rokitowska, Sandra Wolan oraz Oliwia Dragan, Kamila Binek, Zuzanna Barbara, Martyna Kania, Zuzanna Sankowska(NGMS). Zdjęcia z Jasełek wykonali: Wiktoria Ochab (NGMS) oraz Kuba Wójtowicz i Angelo Wielobób (ZSO nr 1).
Po Jasełkach pan dyrektor Jacek Wiśniewski oraz pani wicedyrektor Aurelia Skarbek – Kokoszka i pani wicedyrektor Joanna Gładyszewska wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe laureatom i wyróżnionym w Szkolnym Konkursie Biblijnym ze znajomości Dziejów Apostolskich oraz plastycznym. Jasełka były przedstawiane dwukrotnie: najpierw dla gimnazjalistów a następnie dla licealistów. Całość zakończyły życzenia świąteczne, złożone przez Dyrekcję szkoły. Następnie uczniowie razem z nauczycielami udali się na Wigilie klasowe.

Tekst: J. Witek

« z 2 »