,,Jesienny las”-zajęcia z elementami metody M.Montessori w klasie IIIa

Dzieci interesują się otaczającym je światem. Pedagogika M. Montessori proponuje przede wszystkim kontakt dziecka z tym, co jest mu najbliższe – z materiałem konkretnym, namacalnym, którego można dotknąć, poczuć. Dzięki wyjątkowemu elementowi wychowania Marii Montessori, jakim jest wychowanie kosmiczne, dzieci są wprowadzane w piękno i tajemnice świata natury.

Uczniowie klasy III a na zajęciu na temat ,,Jesienny las” poznawali różne gatunki drzew ,dopasowywali liście i owoce do poszczególnych ilustracji. Klasyfikowali drzewa na liściaste i iglaste. Manipulowali materiałem przyrodniczym,(kasztany, żołędzie, orzechy),opisywali kształty liści, przypominali sobie budowę liścia i drzewa. W ten sposób poznawali przyrodę. Zajęcia bardzo zaciekawiły uczniów gdyż poznali nowe rodzaje drzew i zobaczyli jak wygląda liść z drzewa Awokado, które rośnie w Ameryce Północnej i Południowej.Dzieci wzbogaciły klasowy kącik przyrody przyniesionymi skarbami jesieni przez co wprowadziły kolorowy jesienny nastrój.