Dzień Głośnego Czytania w klasach trzecich SP8

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są właśnie dzieci. Dzień ten  przypada na 29 września i został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001r. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci. W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy w poniedziałek 30 września 2019r i wzięli w nim udział uczniowie klas III a, III b i III c wraz z wychowawczyniami.

Dzień ten był  znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki oraz promocją czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści czytanych przez nauczycieli oraz przez uczniów a także porozmawiać na temat wysłuchanych bajek. Szczególnie zainteresowała ich książka pt,,Gang Słodziaków” i dalsze losy jej bohaterów. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.