Podróż do Afryki- przystanek Sudan.

Czy wiecie gdzie odbyli podróż uczniowie klasy 2a naszej szkoły? Pewno się nie domyślacie? Otóż zawędrowali oni na kontynent afrykański a dokładnie do Sudanu. Uczniowie zainspirowani przygodami głównego bohatera  lektury ,,Afryka Kazika” bardzo chcieli poznać ten kraj i wędrować śladami Kazimierza Nowaka. Możliwe stało się to dzięki wystawie pamiątek z Sudanu zgromadzonych przez wychowawczynię i przedstawionych w klasie.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali różnych informacji o tym kraju i poznali wiele ciekawych rzeczy. Dzieci oglądały figurki wykonane z drzewa hebanowego, torebki i portfele wykonane ze skóry warana. Poznały co to jest Kufi- czyli nakrycie głowy mężczyzn oraz zobaczyły Papirus –materiał pisarski wykonany z trzciny papirusowej i używany w dawnych czasach a także zapoznały się z etapami jego powstania. Dziewczynki zainteresowane były bardzo biżuterią afrykańską którą oglądały i przymierzały. Wystawa zawierała również ciekawe fotografie miejsc –piramid, hieroglifów, wiosek ,zwierząt i sposobu życia mieszkańców Sudanu. Dzieci miały okazję również zobaczyć i dotknąć bawełnę- roślinę która jest tam uprawiana, wziąć do ręki skamieniałe drzewo oraz zobaczyć jak wygląda skorpion. Dzięki takiej lekcji dzieci poszerzyły swoje wiadomości przyrodnicze i pobudziły wyobraźnię jak żyje się w tak odległym państwie na innym kontynencie.

Opracowała R.Kmiecik