Wielopokoleniowe Jasełka

21 grudnia 2018 r. wolontariusze i uczniowie ZSO nr 1 zaprezentowali w szkole WIELOPOKOLENIOWE JASEŁKA W latach poprzednich wystawiano Jasełka Rodzinne, Misyjne, Narodowe, Tradycyjne, Współczesne, z Małym Księciem, Biblijne. W tym roku młodzi artyści prezentując sceny z życia Świętej Rodziny przypomnieli piękne teksty polskich twórców: św. Jana Pawła II, C.K. Norwida, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, ks. J. Twardowskiego, J. Kasprowicza, K. Makuszyńskiego, Cz. Miłosza, R. Brandstaettera.

Na początku prowadzący: Julita Gruszka i Patryk Ryba (gimnazjaliści) w poetyckich strofach przypomnieli głębię Świąt Bożego Narodzenia. Solistka Magda Ujas (maturzystka i uczennica Szkoły Muzycznej) wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój pięknym wykonaniem kolędy ” Cicha noc, święta noc…” Następnie na scenie pojawiły się małe Aniołki (Maja Łuszcz, Nikola Ruman, Ola Pleban, Ewa Kołodziej z kl. II a, Basia Gibek, Lena Kowalska z kl. II c ), które pod opieką starszych Aniołów (Oli Stadnik i Oli Bartkowicz (z V LO) zatoczyły koła, a następnie zaprezentowały świąteczne teksty, witając Boże Dziecię. W długim orszaku anielskim przywędrowali: Maryja i Józef z Dzieciątkiem (Kinga Kozioł i Mateusz Czekaj z kl. II A LO). Mali pastuszkowie (Karol Hajdukiewicz, Kamil Midura z kl. II a, Wiktor Głogowski, Jan Wójcik, Adrian Weryński z kl. II c) pierwsi usłyszeli dobrą nowinę o Zbawicielu i udali się do Świętej Rodziny, aby złożyć dary i oddać hołd Maleńkiemu Królowi. W orszaku do Nowonarodzonego Dzieciątka przyszli także Trzej Królowie (gimnazjaliści z kl. III c: Jakub Bieniek, Eryk Bogdan, Łukasz Groele) oraz dzieci w strojach krakowskich (Małgorzata Heller, Wiktoria Gawlak, Mikołaj Lesiński z kl. II b ze Szk. Podst. nr 8). Mali krakowiacy w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zwracając się do Świętej Rodziny z dumą przypomnieli o swojej Ojczyźnie, jej wielkim rodaku św. Janie Pawle II i uczniowskich obowiązkach. Świętej Rodzinie towarzyszył orszak anielski. W roli aniołów wystąpiły wolontariuszki: Aleksandra Bartkowicz, Aleksandra Stadnik, Dominika Woś (V LO), Emilia Pszeniczna, Aleksandra Rokitowska, Natalia Duszkiewicz (Gim. nr 3) oraz Iga Galas, Kaja Dudek, Julia Pisarczyk, Gabriela Stadnk (kl. V b), Kinga Czajkowska, Natalia Hajduk (kl. IV b). Aniołki (ze Szk.Podst.nr 8 i V LO ) zaprezentowały literackie teksty poetyckie. Kolędy wykonały: Oliwia Bugaj, Zuzanna Pleban, Julia Kaczmarczyk, Laura Barszczewska, Julia Pisarczyk (Szk. Podst. nr 8) pod kierunkiem nauczyciela muzyki – pana mgr Macieja Kosztyły. Zebrani usłyszeli też kolędy w wykonaniu gimnazjalistek i uczennic Szkoły Muzycznej: Emilii Król i Wiktorii Smoleń. Ponadto oprawę muzyczną z akompaniamentem gitarowym zapewniły licealistki z klasy II A, które w ubiegłym roku zajęły I miejsce na VIII Szkolnym Przeglądzie kolęd i pastorałek. Uczennice: Wanesa Wołowiec, Aleksandra Bartkowicz, Kinga Kozioł, Klaudia Fijał, Marcelina Cyganowska, Maria Pinto, Daria Rachwał, Klaudia Gawron, Zuzanna Skoczylas, Dominika Woś przyjęły zaproszenie do udziału w Jasełkach i zaśpiewały kolędy: Grudniowe noce, Dzisiaj w Betlejem, Maleńki w stajence oraz Przybieżeli do Betlejem pasterze. Wiele radości wzbudził Turoń (gimnazjalista z kl. III c: Karol Surowiec). Nie zabrakło też gwiazdy kolędniczej, którą niósł gimnazjalista Konrad Frankiewcz (kl. III c).
Jasełka, okolicznościowe dekoracje, stroje, grę aktorską przygotowali wolontariusze według scenariusza i pod kierunkiem pani dr Jolanty Witek. Dekoracje wykonały wolontariuszki z Gim. nr 3: Weronika Kowalska, Natalia Duszkiewicz, Patrycja Zięba, Emilia Pszeniczna, Weronika Maruszak. W przygotowaniu technicznym sali, dekoracji, sprzętu pomogli uczniowie i wolontariusze z kl. III c Gim: Weronika Kowalska, Wiktoria Kuczyńska, Łukasz Groele, Kacper Kozik, Jakub Łączak, Michał Słupski oraz Klaudia Fijał (V LO). Nagłośnienie zapewnili gimnazjaliści z kl. III e: Filip Draguła i Oleksander Lewczyk pod kierunkiem nauczyciela informatyki: pana mgr Zygmunta Sumca. .Zdjęcia z Jasełek wykonał pan Zygmunt Sumiec. Jasełka były przedstawiane dwukrotnie: najpierw dla uczniów i przedstawicieli Rodziców ze Szk. Podst.nr 8, potem dla gimnazjalistów z Gim. nr 3 i Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Całość zakończyły życzenia świąteczne, złożone przez dyrektora szkoły: panią mgr Joannę Gładyszewską. Po wspólnych, pamiątkowych zdjęciach uczniowie razem z nauczycielami udali się do sal lekcyjnych na Wigilie klasowe.

Tekst: Jolanta Witek
Zdjęcia: Zygmunt Sumiec