Jasełka Biblijne

22 grudnia 2017 r. wolontariusze i uczniowie z ZSO nr 1 oraz ze Szk. Podst. nr 8 zaprezentowali w szkole Jasełka Biblijne. W latach poprzednich wystawiano Jasełka rodzinne, misyjne, narodowe, tradycyjne, współczesne, z Małym Księciem, literackie. W tym roku młodzi artyści inspirowani Biblią ukazali scenę zwiastowania, spis ludności, Boże Narodzenie, hołd pasterzy, pokłon trzech Mędrców.

Wprowadzili wszystkich w świąteczny klimat. Pasterze (Kacper Bratek, Czarek Małek, Michał Pęcak, Kamil Piątkowski z Gim. nr 3) pierwsi usłyszeli dobrą nowinę o Zbawicielu i udali się do Świętej Rodziny, aby złożyć dary i oddać hołd Królowi. W orszaku do Nowonarodzonego Dzieciątka przyszli także Trzej Królowie (gimnazjaliści: Eryk Bogdan, Kacper Kowalski oraz Michał Parkosz z NLMS). Maryję i Józefa odegrali gimnazjaliści: Dagmara Piechocka i Jakub Bieniek, gospodarza i recytatora Patryk Ryba. W roli przyjaciółek Maryi zaprezentowały się: Natalia Duszkiewicz i Weronika Maruszak (gimnazjalistki). W roli aniołów wystąpiły: Wiktoria Zielińska, Ola Bartkowicz, Ola Molak z V LO oraz gimnazjalistki: Iza Czech, Marta Nowińska, Oliwia Kojder, Olivia Calvo-Pszeniczna, Natalia Brożyna, Nicola Sokół, Ola Rokitowska. Na koniec w orszaku do Bożej Dzieciny przybyli mali kolędnicy misyjni z różnych kontynentów prowadzeni przez aniołów (Martyna Bednarz, Otylia Osuch, Kaja Dudek, Oliwia Bugaj, Klaudia Cebula, Milena Kmiecińskaz kl. IV b ze Szk. Podst. nr 8). Wystąpili w egzotycznych strojach z gwiazdą kolędniczą i turoniem, opowiedzieli o dzieciach w krajach misyjnych i ich potrzebach budząc duże zainteresowanie. W postać narratora wcieliła się maturzystka Paula Kilian. Razem z maturzystą Maciejem Szypułą powitali zebranych i zaprosili do obejrzenia widowiska.
Kolędy wykonał Szkolny zespół wokalno – instrumentalny (ZSO nr1) pod kierunkiem nauczyciela muzyki – pana Macieja Kosztyły. Jasełka, okolicznościowe dekoracje, stroje, grę aktorską przygotowali wolontariusze według scenariusza i pod kierunkiem pani Jolanty Witek. Dekoracje przygotowały: Wiktoria Kuczyńska, Weronika Kowalska we współpracy z wolontariuszkami. Krajobrazy zBetlejem namalował nauczyciel plastyki – pan Edward Kociański. Zdjęcia z Jasełek wykonał Kuba Wójtowicz.
Po Jasełkach pan dyrektor Jacek Wiśniewski, pani wicedyrektor Aurelia Skarbek – Kokoszka, pani wicedyrektor Joanna Gładyszewska i pan wicedyrektor Mariusz Łukaszek oraz opiekunka Wolontariatu pani Jolanta Witek wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody laureatom i wyróżnionym w szkolnych konkursach: na najładniejszych stroik świątecznyoraz plastycznym „Święci nas zachwycają” (laureatka: Martyna Bednarz, wyróżnienia: Kaja Dudek, Otylia Osuch, Julia Zator ze Szk. Podst. nr 8). Wyróżniono też najaktywniejszych wolontariuszy: Paulę Kilian, Wiktorię Zielińską, Olę Bartkowicz, Macieja Szypułę, Jakuba Wójtowicza z V LO, Martynę Bednarz ze Szk. Podst. Nr 8 i gimnazjalistów: Dagmarę Piechocką, Eryka Bogdana, Jakuba Bieńka, Natalię Duszkiewicz, Weronikę Maruszak, Weronikę Kowalską, Wiktorię Kuczyńską, Patryka Rybę. Jasełka były przedstawiane trzykrotnie: najpierw dla uczniów ze Szk. Podst. nr 8, następnie dla gimnazjalistów oraz dla licealistów. Całość zakończyły życzenia świąteczne, złożone przez Dyrekcję szkoły. Następnie uczniowie razem z nauczycielami udali się na Wigilie klasowe aby połamać się opłatkiem, złożyć życzenia i wspólnie rozpocząć radosne świętowanie.

(tekst: Jolanta Witek, zdjęcia: Jakub Wójtowicz)