Narodowe Czytanie w ZSO nr 1

Mimo iż Narodowe Czytanie lektury Moralność pani Dulskiej przypada na wrzesień, społeczność szkolna V LO w Mielcu postanowiła wrócić do tego czytelniczego wydarzenia w październiku, bowiem w jesienną aurę doskonale wpisuje się dobra książka, refleksyjna muzyka i ciepła herbata, których nie zabrakło podczas piątkowego czytania tragifarsy znakomitej dramatopisarki.

15 października 2021 r. uczniowie ZSO nr 1 w Mielcu wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi z miasta – wśród których znaleźli się:  Krzysztof Łapa – przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury,  Mirosław Kapinos – naczelnik Wydziału Edukacji, Joanna Kruszyńska– dyrektor Samorządowego Centrum Kultury oraz ksiądz proboszcz Waldemar Ciosek – odczytali wszystkie sceny aktu I dzieła Gabrieli Zapolskiej.

Aby wydarzenie czytelnicze stało się atrakcyjne dla słuchaczy, organizatorzy zadbali o najmniejsze szczegóły. Uczestnicy Narodowego Czytania mogli zobaczyć stylizowane świeczniki, secesyjną porcelanę, maszynę do pisania z połowy XX wieku, lampy naftowe, gramofony… Drobiazgowa dekoracja wprowadzała w klimat mieszczańskiego stylu życia. Czytający licealiści wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi próbowali również strojem podkreślić styl minionej epoki, a całości dopełniła odpowiednio dobrana muzyka, ilustrująca charakter odczytywanej sceny. Sala gimnastyczna V LO przemieniła się w prawdziwy teatr.

Wszyscy z zaangażowaniem wcielali się w swoje role, jednak to interpretacyjna kreacja ks. Waldemara Cioska, który z niebywałą ekspresją próbował oddać temperament amanta Zbyszka, najbardziej zachwyciła słuchaczy. Jedynie pan Dulski, nasz licealny artysta plastyk, plątał się po salonie, czytając gazetę, pijąc kawę… ignorując wszystkich dookoła, aby na końcu wypowiedzieć: „A niech was wszyscy diabli!!!”

Swój debiut mieli również licealiści z klasy teatralno-artystycznej, ich śpiew uświetnił spotkanie literackie przy herbacie.

– Cieszymy się, że kolejne Narodowe Czytanie w naszej szkole znalazło uznanie wśród uczniów, rodziców oraz osób zaprzyjaźnionych z naszą szkołą – podsumowują wydarzenie organizatorzy.