Bystrzaki po udanej wycieczce

30IX2021r. uczniowie klasy 4b – Bystrzaki z SP8 w Mielcu z wychowawcą Joanną Leśniowską i opiekunem Anną Zbyrad – Obara podczas wycieczki szkolnej zwiedzali Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej poznając historię, kulturę i zwyczaje regionu.

Podczas zwiedzania przewodnik zapoznał uczniów z zabytkami architektury drewnianej terenu Podkarpacia. Bardzo ciekawe były też zajęcia edukacyjne. Nie święci garnki lepią – spotkanie z garncarzem, podczas których uczniowie zobaczyli pracownię garncarską, dowiedzieli się, jak działa koło garncarskie, jakie funkcje pełniły różnorodne naczynia gliniane oraz jak je dekorowano. Każdy z uczniów nauczył się też toczyć samodzielnie na kole garncarskim naczynie (miseczkę lub dzbanek), które otrzymano na pamiątkę. Pobyt w skansenie klasa 4b zakończyła wspólnym grillowaniem, integrowaniem się, poprzez wspólne rozmowy przy pieczeniu i spożywaniu pysznych kiełbasek. Ponadto dziewczynki nie zapomniały o Dniu chłopaka i oprócz życzeń wręczyły chłopcom prezenty. Pomimo, że zapowiadano złą pogodę, aura dopisała, deszczyk padał tylko, gdy uczniowie mieli warsztaty pod przydaszoną wiatą,a przestał padać na czas zwiedzania. Z wycieczki wszyscy wrócili w dobrych humorach, bogatsi nie tylko w wiedzę, ale też nowe doświadczenia i z ładnymi pamiątkami.