Warsztaty świadomego podróżowania POST-TURYSTA

Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód? Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów?

Zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek wpływa na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc? Dlaczego gdy podróżujemy po dalekim świecie tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy polskim dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych?

A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany „tubylec” nie pełni jedynie roli krajobrazu, widoku, ciekawostki czy służącego?

Podczas warsztatów POST-TURYSTA poszukiwaliśmy odpowiedzi na te pytania.

Szkolenie było częścią projektu post-turysta.pl mającego na celu poszerzenie świadomości polskich turystów i turystek o globalnych współzależnościach i mechanizmach, jakim podlega szeroko pojęte zjawisko turystyki oraz o przyczynach i konsekwencjach zachowań turystycznych.

Zajęcia trwały 8 godzin (dwa dni warsztatowe) i zostały poprowadzone przez Marysię Złonkiewicz – trenerkę, bałkanistkę, kulturoznawczynię oraz Pawła Cywińskiego – orientalistę, kulturoznawcę, geografa, doktora Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt został współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2019 roku.

Organizatorem warsztatów świadomego podróżowania w V LO była nauczycielka geografii Anna Piękoś.