„Europa bez granic” – mielecka młodzież z wizytą w Portugalii!

W dniach od 7 do 12 września 2017, uczniowie V LO brali udział w projekcie Erasmus+ Youth Empowerment Poiares w celu wzmocnienia więzi miedzy dwoma miastami partnerskimi – Mielcem a Vila Nova de Poiares w Portugalii. W programie wzięło udział 20 uczniów ze strony polskiej wraz z nauczycielami ZSO nr 1 i 30 uczniów portugalskich.

Uczestnikom projektu zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie. W ciągu pięciodniowego pobytu, młodzi uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń dotyczących kultury i zwyczajów swoich krajów. Ponadto, rozwijali umiejętność pracy w grupie, wzmacniali poczucie własnej wartości i pewności siebie, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe i dobrze się bawiąc.
Dwa miasta partnerskie znajdują się w rożnych częściach Europy, reprezentują specyficzne języki, kultury, systemy polityczne, etc. Poznanie i zaakceptowanie tych różnic pozwoliło młodym ludziom zobaczyć, czym naprawdę są Europa i Unia Europejska. Współpraca i możliwość interakcji jest doświadczeniem, które z pewnością przyczyni się do pełniejszego rozwoju uczestników, łamiąc bariery i tworząc więzi interpersonalne.
W programie pobytu przewidziane były przede wszystkim edukacyjne i integracyjne zajęcia z portugalską młodzieżą, realizowane wg wytycznych programu, a także wycieczki po rejonie Vila Nova de Poiares, zwiedzanie miasta Coimbra i pobyt nad Atlantykiem.
Każdy dzień pobytu rozpoczynał się od omówienia planu dnia. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia mające na celu przełamanie lodów między uczestnikami, czyli zapoznanie się ze swoimi rówieśnikami na zasadzie krótkiego wywiadu. Następnie młodzież została przywitana przez władze miasta Vila Nova de Poiares. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie muzeum rzemiosła i rękodzieła, w którym uczestnicy mogli zapoznać się z lokalnym folklorem. Ostatnim punktem dnia były sportowe gry zręcznościowe, których celem było promowanie relacji interpersonalnych, wzajemnego zrozumienia i troski o innych. Kolejnego dnia uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej „poszukiwanie skarbów”. W grze wykorzystano przestrzeń miejską, w której ukryto rozmaite wskazówki. Uczestnicy odnajdowali różne słowa związane z integracją europejską oraz tłumaczyli je na język polski i portugalski. Po obiedzie oprowadzono młodzież po szkolnym muzeum, w którym można było dowiedzieć się, jak wyglądała nauka w portugalskiej szkole w czasach dyktatury Antonio de Oliveira Salazara. Na zakończenie dnia uczestnicy wzięli udział w maratonie zumby prowadzonej przez instruktorów portugalskich i p. Agnieszkę Gardulską. Wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach muzyki latino! Trzeciego dnia uczestnicy mieli okazję obcowania z miejscową przyrodą w trakcie spaceru po lokalnych ścieżkach. Wszyscy byli zachwyceni widokami rozciągającymi się z punktów widokowych górujących nad miastem. Zwieńczeniem spaceru był wypoczynek w kompleksie basenów termalnych. Po zasłużonym wypoczynku, uczestnicy wrócili do miasta, ażeby wziąć udział w zajęciach sztuk walki: judo i karate. Inicjatywa spotkała się ze sporym entuzjazmem ze strony młodzieży. Każdego dnia pobytu w Poiares uczestnicy projektu mieli możliwość słuchania koncertów i oglądania różnorodnych występów, a także kupna pamiątek na kiermaszu w związku z odbywającym się festiwalem sztuki regionalnej „Poiartes”. Czwarty dzień projektu minął pod znakiem wyprawy do jednego z największych miast Portugalii – Coimbry. Miasto słynie z najstarszego uniwersytetu w kraju, założonego w 1290r. Młodzież miała unikalną możliwość zobaczenia największych atrakcji miasta i uniwersytetu, takich jak: pomnika Jana Pawła II, Escadas Monumentais – Schody Monumentalne, pomnik króla Dionizego I Rolnika, uniwersytecką wieżę zegarową, barokową bibliotekę Joanina, Se Velha de Coimbra – Starą Katedrę w Coimbrze. Po tym młodzież udała się nad Ocean Atlantycki, do miejscowości Quiaios. Następnego dnia, rozentuzjazmowana młodzież, zażywając kąpieli słonecznych, brała udział w sportowych grach plażowych. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nadszedł czas pożegnań i długa podróż powrotna do Polski.
Projekt okazał się wielkim sukcesem, młodzież nawiązała kontakty z rówieśnikami z Portugalii, które są podtrzymywane na portalach społecznościowych. Nasi portugalscy przyjaciele wyrażają chęć odwiedzenia Polski w najbliższej przyszłości.