Program edukacyjny „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci!”

Smog to zagrożenie dla każdego z nas. Po naszych ulicach też jeździ coraz więcej samochodów, a z wielu kominów wydobywa się trujący dym. Fundacja PGNiG w ramach projektu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci!” prowadzi program edukacyjny skierowany do najmłodszych. W programie tym uczestniczyli uczniowie klasy I b Szkoły Podstawowej nr 8 w Mielcu. Zakładał on przeprowadzenie 5 lekcji wg. zaproponowanych przez Fundację scenariuszy. Na każdą lekcję składała się  rozmowa, eksperymentowanie i warsztaty.

W wyniku  eksperymentów  dzieci  przekonały się, że powietrze:  jest potrzebne do oddychania, jest  bezbarwnym, bez smaku i zapachu gazem,  ulega ociepleniu i oziębieniu. Dzięki w pracy w grupach poprzez działania interdyscyplinarne powstały instalacje z kartek – wiatraki oraz lupy czystego powietrza i smogowe. Dzięki nim, dzieci mogły zapamiętać właściwości czystego powietrza i pojęcie smog.

Wiedza wyniesiona z programu:

Smog to dym i mgła. W Polsce jest zarówno w dużych miastach, jak i małych wsiach. Unosi się nad nimi ponad 100 dni w roku.

Smog to niska emisja ( do 40 m nad ziemią) trujących gazów.

Stanowi największe zagrożenie, gdy nie ma wiatru. Powstaje:
– ze spalania złej jakości węgla,
– z palenia śmieci, szczególnie plastiku, opon, pojemników po chemikaliach,
– z palenia traw, liści itp.,
– wydobywa się z rur wydechowych samochodów.

Smog powoduje wiele groźnych chorób, m. in. problemy z pamięcią, złe samopoczucie, raka płuc, zawał serca, katar, kaszel.

Aby walczyć ze smogiem:
– nie wolno palić śmieci,
– śmieci należy segregować i przetwarzać,
– nie wolno palić złej jakości węglem,
– trzeba wymienić stare piece na nowe z filtrami.

Jeśli już pojawi się smog należy:
– założyć maskę antypyłową, gdy trzeba wyjść na zewnątrz,
– włączyć oczyszczacz powietrza.

Kiedy jest smog nie wolno:
– wychodzić na spacer,
– uprawiać sportu na zewnątrz,
– wietrzyć mieszkań.

Zdobytą wiedzą dzieci podzieliły się z rodzicami i rówieśnikami. Mamy nadzieję, że pomoże to w walce o czyste powietrze.