Wieczór z Austrią w ZSO nr 1

Końcem lutego w ZSO nr 1 w Mielcu odbył się tzw. „Wieczór z Austrią”.
W zaaranżowanej scenerii wiedeńskiej kafejki uczniowie klas drugich IIc i IId, zaproszeni goście, którymi byli rodzice uczniów, nauczyciele i dyrekcja szkoły, udali się w podróż po tym pięknym niemieckojęzycznym kraju.

W ten sposób gimnazjaliści przedstawili efekty swojej dwumiesięcznej pracy nad projektem edukacyjnym pod hasłem „Odkryjmy Austrię”, którego koordynatorką była nauczycielka języka niemieckiego p. Marta Horeczy.

W programie znalazły się prezentacja multimedialna o geografii i kulturoznawstwie Austrii oraz pokaz walca wiedeńskiego. Po tanecznym punkcie wieczoru nastąpiła prezentacja utworu instrumentalnego austriackiego wirtuoza – Johanna Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem”. Po tym utworze na sali pojawił się prawdziwy duch kolejnego austriackiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ubrany w strój ze swojej epoki opowiedział wszystkim swoją przejmującą historię życia. Nie zabrakło również kulinarnej degustacji specjałów przygotowanych przez uczniów i ich rodziców: kawy i sernika po wiedeńsku oraz szarlotki, ulubionego ciasta cesarza Franciszka.

W atmosferze kawiarnianych rozmów obejrzano wystawę pod hasłem „Austria w pigułce” oraz pięknego plakatu przedstawiającego kolorowy dom Hundertwasserhaus, wykonanych przez uczniów. Gwoździem wieczoru okazał się być pokaz mody tradycyjnych ludowych strojów austriackich tzw. „trachtów”, które zostały zaprezentowane w rytm muzyki Tyrolu – jodłowania. Żywiołowy pokaz mody zaprezentowany przez uczennice został przez gości nagrodzony gromkimi brawami. Wieczór zakończył się kolejnym muzycznym akcentem, a było nim odśpiewanie znanej na całym świecie kolędy pochodzącej z Austrii „Cicha noc, piękna noc” przez wszystkich uczniów.