Projekt historyczny SP8

W dniu 27 maja grupa 45 uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z opiekunami wyruszyła na wycieczkę do Austrii w ramach realizacji projektu z historii „ Śladami Polaków w Austrii”. Uczniowie zwiedzili Wiedeń, Mayerling, Heiligenkreuz, zespół pałacowo – parkowy Belweder oraz starówkę Bratysławy.

Uczestnicy wycieczki do Wiednia mieli okazję zwiedzić Kościół na wzgórzu Kahlenberg – miejsce rozpoczęcia odsieczy wiedeńskiej przez króla Jana III Sobieskiego. Zobaczyli pamiątki po św. Janie Pawle II, który odprawił mszę św. w trakcie wizyty w Wiedniu. Zobaczyli tablice pamiątkowe Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II. Oglądali panoramę Wiednia. Następnie pojechali do letniej rezydencji Habsburgów, Schonbrunna (wpisanego na listę UNESCO). Zwiedzili pałac z apartamentami cesarzowej Sissi i i jej męża Franciszka Józefa. Na zakończenie odbyli spacer po pałacowym ogrodzie zaprojektowanym w stylu francuskim.
Opracowała p. Renata Dziewit – organizatorka i kierowniczka wycieczki, a towarzyszą jej: p. Edyta Hajdukiewicz, p. Małgorzata Maria Herchel oraz p. Wiesława Cyran.

Dzisiaj drugi dzień pobytu uczniów z SP 8 na wycieczce. Wyjazd zbiegł się z obchodami 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, dzięki czemu możemy swobodnie przemieszczać się pomiędzy dwiema pięknymi stolicami: Wiedniem a Bratysławą.
Wtorek minął nam na wyjeździe poza Wiedeń. Zwiedziliśmy Heiligenkreuz (Święty Krzyż) położony na terenie Lasku Wiedeńskiego – wizyta w okazałym klasztorze średniowiecznym Cystersów. Potem pojechaliśmy do Mayerling – miejsca tragicznej śmierci arcyksięcia Rudolfa i hrabianki Vetsery. Następnie udaliśmy się do miejscowości Hinterbruhl, znanej z największego podziemnego jeziora w Europie – jaskini Seegrotte. Część trasy przepłynęliśmy łodziami. W godzinach popołudniowych przyjechaliśmy do Wiednia, gdzie zwiedziliśmy zespół pałacowo – parkowy Belvedere. Zrobiliśmy zakupy pamiątek w centrum miasta. Na zakończenie dnia zwiedziliśmy poza programem, dzięki uprzejmości p. pilota Janusza, starówkę Bratysławy.

Środa była ostatnim dniem pobytu uczniów SP 8 w Wiedniu. Zwiedzili największy w Europie – Cmentarz Centralny, na którym pochowani są ludzie różnych wyznań i religii. Jest on miejscem spoczynku światowej sławy muzyków jak: Johannes Brahms, Franz Schubert, Ludwik van Beethoven, Johannes Strauss ojciec i syn. Następnie przejechali Ringstrasse – reprezentacyjnym bulwarem miasta, zwiedzili Hofburg – zimową rezydencję Habsburgów. Odbyli spacer uroczymi uliczkami miasta, dostrzegając kolejne miejsca związane z Polakami w Wiedniu, np. Franciszek Trześniewski pochodzący z Krakowa „Król kanapek”. Zwiedzili jedną z najpiękniejszych Katedr św. Szczepana. W późnych godzinach nocnych wrócili szczęśliwi do Polski.