Uczniowie SP8 z wizytą w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

6 czerwca 2023 roku w ramach Programu “Poznaj Polskę” uczniowie klasy VI a i VI b odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Uczniowie wzięli udział w atrakcyjnych pokazach produkcji i zdobienia szkła, poznali historię jego produkcji oraz wzięli udział w warsztatach, na których tworzyli swoje własne szklane obrazki. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zapoznali się z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego.

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce – jedynego, wyjątkowego i położonego na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej.
W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego uczniowie oglądali XIX-wieczne kopanki, w których zobaczyli naturalną ropę naftową, czyli czarne złoto. Spacerując alejkami obserwowali unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków przenieśliśmy się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.
Opiekunowie: Joanna Górnisiewicz, Małgorzata Maria Herchel, Iwona Litwińska – Robak
Fotogaleria >>>CLICK<<<