Zdrowo jem, więcej wiem

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu prawidłowe nawyki żywieniowe i jak ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny ma odpowiedni pokarm. Dlatego, w trosce o prawidłowy rozwój naszych uczniów zgłosiliśmy sie do udziału w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”, pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy. Pragniemy, żeby dzisiejsze dzieci za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat były zdrowymi i aktywnymi dorosłymi. Musimy pamiętać, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dlatego tak ważne jest, aby w dzieciach wyrobić nawyki i przekonania, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem oraz podejmować właściwe decyzje. Wspólnie z uczniami klas pierwszych (i ich rodzicami) podjęliśmy się tej misji. Wierzymy w sens systematycznych i długofalowych działań, które pomogą nam dokonać społecznej zmiany. Jest to ogólnopolski projekt edukacji. Dzięki bogatej, wieloaspektowej i spójnej formule projekt doskonale wpisuje się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt będzie obejmował takie zagadnienia jak:

Co należy jeść aby być zdrowym?
Bardzo ważnym zadaniem jest uświadomienie dzieciom zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. W trakcie lekcji dzieci dowiadują się co należy jeść, a czego unikać. Co wpływa na lepszą pracę mózgu, i co za rym idzie lepsza pamięć i jakość nauczania? Uczniowie uczą się odpowiedzialności za własne zdrowie. W jaki sposób zachęcić uczniów do zmiany nawyków żywieniowych?

Aktywnie spędzamy czas
Uczniowie spędzają dużo czasu siedząc i ucząc się. Potrzebują zatem relaksu, a jedną z jego najlepszych form jest aktywność fizyczna. Gdy jest ciepło uczniowie mogą grać i bawić się na świeżym powietrzu. Jednak gdy pogoda się pogorszy czas najczęściej spędzają w ciepłych pomieszczeniach. Nie powinno być to jednak przeszkodą do bycia aktywnym fizycznie.

Rysunek zdrowej przekąski
Czasami między posiłkami mamy ochotę na małe co nie co. Niestety często sięgamy po słodycze lub słone przekąski, które są bardzo kaloryczne, a nie zawierają witamin i składników mineralnych. Watro zastanowić się jakie przekąski będą lepsze i dostarczą składników, których potrzebuje uczeń.

Plakat Dbam o zdrowie
Korzystając z wiadomości przekazanych przez nauczyciela w czasie lekcji oraz własnych twórczych pomysłów, dzieci w grupach 3–4-osobowych mają wykonać plakat do hasła „Dbam o zdrowie – dobrze się odżywiam i jestem aktywny”.

FORUM ZDROWIA Jak pomóc dziecku być zdrowym?
Przy okazji wywiadówek rodzice zapoznają się z dokonaniami swoich dzieci – zdjęciami, rysunkami itp. – wykonanymi w trakcie realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Nauczyciel również zachęca rodziców do pomocy dzieciom w wypełnianiu kart pracy oraz do wspierania dzieci podczas realizacji przewidzianych zadań.
Uczniowie pracują intensywnie tworząc Klasową Książkę Zdrowych Przekąsek, plakaty do hasła „Dbam o zdrowie” czy przy wymyślaniu i testowaniu gier i zabaw, które mogą odbyć się w sali lub korytarzu szkolnym. Dlatego pokazujemy wszystkie osiągnięcia pozostałym uczniom w szkole, nauczycielom i rodzicom.

LEKCJA 1: Co należy jeść aby być zdrowym?

172 171 (1)

LEKCJA 2: Aktywnie spędzamy czas.

IMG_20171013_135432 DSCF0562 DSCF0548