Narodowe czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza
Czy można stworzyć klimat do czytania poezji o dziewiątej rano? – Można!
Czy można sprawić, żeby sala gimnastyczna na chwilę zamieniła się w scenę teatralną? – Można!
Czy można w szkole poczuć się jak w filharmonii za sprawą muzyki i wyśpiewanych utworów? – Można! (…)
Taką refleksję wypowiedział jeden z gości, pan Mirosław Kapinos, Naczelnik Wydziału Edukacji, zaproszony do Narodowego Czytania “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które odbyło się 21 października 2022 w ZSO nr 1 w Mielcu.
Zgodnie z naszą szkolną tradycją w wydarzeniu wzięli udział uczniowie V LO, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście. W nastrojowej scenerii czytający mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy, wcielając się w role bohaterów “Świtezianki”, “Pani Twardowskiej”, “Rybki” czy ballady “To lubię”.
– Jestem pod wrażeniem, ponieważ każdy czytający z wielkim zaangażowaniem oddał charakter swojej postaci – podkreśliła pani Joanna Kruszyńska, dyrektorka SCK w Mielcu. Wybrzmiały bowiem miłosne wyznania, przysięgi wierności, zaklęcia, modlitwy, lamenty pokrzywdzonych… oraz mądre ludowe porzekadła. A to wszystko przy dźwiękach nastrojowej muzyki ilustrującej klimat prezentowanego utworu. Warto również podkreślić staranne przygotowanie utalentowanych muzycznie uczniów, którzy swoimi wykonaniami ozdobili deklamowane ballady. Z kolei nasi konferansjerzy – Dominika Tomczyk oraz Konstanty Madeja z nienaganną dykcją wprowadzali nas w treść danej opowieści.
Uczniowie, nauczyciele, nasza dyrekcja – wszyscy dołożyli wszelkich starań, aby odpowiednią intonacją głosu, ruchem scenicznym czy też pomysłową charakteryzacją zainteresować publiczność czytanym utworem, jednakże serca odbiorców skradli nasi goście, którzy z niebywałą ekspresją zaprezentowali balladę pt. Pani Twardowska.
Ks. proboszcz Waldemar Ciosek wcielił się w rolę Twardowskiego, pan Ryszard Kusek, dyrektor PSM w Mielcu, wystąpił w charakterze narratora, zaś pan Edward Kociański utożsamił się z Mefistofelesem. Poczuliśmy się jak w prawdziwej karczmie Rzym. Według zgodnej opinii panowie wykonujący na co dzień zgoła inne profesje, stworzyli słowne kreacje godne prawdziwych aktorów. Rok w rok żywiołowe interpretacje ks. W. Cioska odbierane są wyjątkowo entuzjastycznie i nagradzane gromkimi brawami. Wystąpienia naszych gości to prawdziwy spektakl! Nie zabrakło “wody święconej”, kropidła, szlacheckiej szabelki, nawet w ostatniej chwili znalazł się oryginalny kielich, na dnie którego pojawił się mały diablik.
Podczas półtoragodzinnego spotkania utrwaliliśmy wiedzę z romantyzmu – była to niezapomniana lekcja języka polskiego, przygotowana przez naszych polonistów: panią Agnieszkę Straż, panią Annę Żarów, pana Wiesława Dziewit oraz panią Małgorzatę Herchel. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w niecodziennych zajęciach i zaprezentować nasze młodzieńcze zdolności.
Kolejne Narodowe Czytanie już za nami, dziękujemy koordynatorkom akcji: pani Marcie Horeczy, pani Lucynie Przybyło oraz pani Agnieszce Straż za trud włożony w przygotowanie tego literackiego wydarzenia, które nie odbyłoby się i bez muzycznego zaangażowania pana Macieja Kosztyły, plastycznej wizji pana Edwarda Kociańskiego, nieocenionego wsparcia Dyrekcji szkoły: pani Joanny Gładyszewskiej, pani Aurelii Skarbek – Kokoszki, pani Małgorzaty Herchel oraz pana Mariusza Łukaszka. To dzięki tej owocnej współpracy ponownie uczestniczyliśmy w ciekawym widowisku.