Wypożyczalnia

Wolny dostęp do półek ułatwia czytelnikom orientację, co posiada biblioteka. Uczeń styka się z książkami o różnej tematyce. Bez skrępowania sięga po taką książkę, jaka go interesuje. Większy wybór książek sprzyja uświadomieniu sobie własnych zainteresowań.

Wypożyczalnia jest miejscem kształtowania kultury czytelniczej, rozbudzania zainteresowań uczniów oraz indywidualnego oddziaływania na czytelników. Jej zadaniem jest m. in. dostarczenie czytelnikowi każdej wartościowej książki, którą pragnie przeczytać.

W toku udostępniania zbiorów poznajemy czytelników, ukierunkowujemy ich lekturę dostosowując do ich możliwości intelektualnych.

Regulamin Biblioteki i czytelni szkolnej

1. Zbiory biblioteki szkolnej mają służyć uczniom, nauczycielom i innym pracownikom ZSO nr 1.
  2. Zbiory są udostępniane w godzinach od 7.50 do 16.00.
  3. Przy bibliotece funkcjonuje czytelnia udostępniająca księgozbiór podręczny i czasopisma oraz gazety z których korzysta się na miejscu w czytelni w godzinach otwarcia biblioteki.
  4. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczoną książkę, za jej zniszczenie, uszkodzenie lub zagubienie.
  5. Czytelnik, który zgubił książkę z biblioteki, jest zobowiązany do odkupienia nowej książki z listy podanej przez nauczyciela- bibliotekarza.
  6. Książki są udostępniane nauczycielom i pracownikom szkoły na okres 1 roku szkolnego, zaś uczniom na okres 1 miesiąca, a lektury 2 tygodni.
  7. Każdy uczeń ma możliwość przedłużenia czasu wypożyczenia potrzebnej mu książki na okres następnego miesiąca, lektury na następne 2 tygodnie.
  8. W szczególnych przypadkach, gdy uczeń nagminnie przetrzymuje lektury, bez ich uprzedniego przedłużenia, nauczyciel- bibliotekarz może domagać się kary pieniężnej (0.50 gr. za tydzień- uchwała Rady Pedagogicznej).
  9. Pieniądze uzyskane z kar za nieterminowe zwroty książek zostaną przeznaczone na zakup beletrystyki dla młodzieży.
  10. Z końcem każdego roku szkolnego wszystkie wypożyczone książki z biblioteki powinny być zwrócone.
  11. Nauczyciel- bibliotekarz ma obowiązek zapoznać wszystkich uczniów z regulaminem biblioteki w ramach lekcji z przysposobienia czytelniczo- informacyjnego w klasach pierwszych gimnazjum i liceum.

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek- Piątek 7.45- 16.00